×
Düzce PostasıBy SERBAY INTERACTIVEGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerileri

16.07.2021


Düzce Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Merve Karakuş, Kurban Bayramı’nda vatandaşlara sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Bayram günü kesilen hayvan etinin, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketildiğine dikkat çekerek açıklamasına başlayan Diyetisyen Merve Karakuş,  ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratacağı uyarısında bulundu.

 

“BEKLETİLMEDEN TÜKETİLEN ET, MİDEDE ŞİŞKİNLİK, HAZIMSIZLIK GİBİ SIKINTILARA NEDEN OLUR”

Bekletilmeden tüketilen etin midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olacağını dile getiren Dyt. Karakuş, “Etler büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine sarılmalıdır. Buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler buzlukta -2 derecede 1-2 hafta, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, yine buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır” dedi.

 

“HAŞLAMA, FIRINLAMA VE IZGARA GİBİ YÖNTEMLER TERCİH EDİLMELİ”

Kurban etinin pişirme yöntemi ile ilgili olarak da tavsiyelerde bulunan Karakuş, “Haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir, kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“ETİN KENDİ YAĞI İLE PİŞMESİ SAĞLANMALIDIR”

Et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemesi gerektiğini belirten Merve Karakuş, “Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve porsiyon kontrolünde dikkatli olmalıdır. Bir öğünde et yemekleri tüketiliyorsa, diğer öğünde sebze veya bakliyat ağırlıklı yemeklerin tercih edilmesi sağlıklı beslenme açısından daha doğru olacaktır” diye konuştu.

 

“GÜNLÜK YÜRÜYÜŞLER VE EV EGZERSİZLERİ İLE KİLO KONTROLÜNÜZÜ DESTEKLEYİN”

Kurban Bayramı’nda ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizen Dyt. Karakuş, “Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir. Sıvı alımı çay yerine su, sade maden suyu, ayran, kefir gibi şekersiz içecekler ile sağlanmalıdır” dedi. 

Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılmasının önemine de vurgu yapan Dyt. Merve Karakuş, günlük yürüyüşler ve ev egzersizleri yapmanın bayram süresi boyunca kilo kontrolü açısından destekleyici olabileceğini ifade etti.

 

 

Sizin Yorumunuz?
GÜNÜN ÇOK OKUNANLARI