×
Düzce PostasıBy SERBAY INTERACTIVEGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Bu bayramı mesafeli yaşayalım

16.07.2021


Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde COVİD-19 pandemisi ve kurban bayramında beslenme konusunda önerilerde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Yılmaz; toplum sağlığı açısından Kurban Bayramı’nda hijyen ve sağlık koşullarına gereken önemin gösterilmesinin son derece önem arz ettiğini, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Dr. Yılmaz, tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronovirüs pandemisinin özellikle herkesin sevdikleriyle bir araya geldiği bu bayram günlerinde bulaş oranının artabileceğini, bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Yakın temastan kaçınalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim” dedi.

Yılmaz, kurban kesiminin gerekli dini hükümlere uygun sağlık ve çevre şartlarına bağlı kalarak ortam koşullarının hijyenik hale getirilmesi, başta hayvanlardan insanlara geçen (zoonotik) hastalıklar olmak üzere, sağlık, çevre sağlığı, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, gibi konularda halkın bilgilendirilmesinin çevre ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğini belirtti. 

Kurban satış yerleri, kurbanlık nakli, kurban kesim yerleri konusunda ve kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartlara uyulması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Ayrıca hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemeli ve kesim işlemleri sırasında gerekli olmayan kişiler kesinlikle bu alanlarda olmamalı” dedi.

Özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar yaşanabildiği belirten Dr. Yılmaz, kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşların, yarayı temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile tedavi etmeye çalışmamaları gerektiğini belirtti.

Dr. Yılmaz, “Düzce halkı ve sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sizin Yorumunuz?
GÜNÜN ÇOK OKUNANLARI